Můj život trvá 10 až 15 let,proto každé odloučení od tebe,pro mě znamená utrpení - mysli na to než si mě koupíš!!
Můj pane, říká se, že jsem nejlepší přítel člověka.
To je pravda.
Dělám pro Tebe všechno, co mohu a co umím.
Uctívám Tě jako Boha.
Renáta Cimburková
U Lhotky778
266 01 Beroun - Závodí
+420 724 057 086
Psa zvykáme na pravidelnost již od štěněte
1) pravidelné česání
2) pravidelné koupání
3) pravidelné upravování
4) psovi dáváme kvalitní stravu nikoliv odpad
5) podáváme vitamíny na srst
6) pravidelně odčervujeme /4x do roka/
7) pravidelně očkujeme /1x za rok/
8) chráníme proti vnějším parazitům - klíšťata, blechy
9) pravidelně kontrolujeme a čistíme uši
Ten kdo si pořídí plemeno Anglický špringr španěl, musí počítat s tím, že vynaloží určitou námahu, čas a peníze na to aby jeho pes vypadal dobře.
U člověka, který takové plemeno chová ve městském bytě nebo i rodinném domku, kde se pes pohybuje uvnitř je péče o srst a pravidelné koupání samozřejmostí. Stejnou péči však musíme věnovat i psovi ustájenému veku v kotci.
Ten kdo si chce psa ostříhat sám, by se měl zamyslet, zda na to stačí vlastními silami. Podle návodu nelze ostříhat každého psa. Pokud nemáte odvahu, obraťte se na některý psí salon, kde psa ostříhají. Nese to ovšem i riziko, že pes bude ostříhán mašinkou i tam, kde by měly být použity nůžky, či trimovaní nůž.
Psa před stříháním musíme vykoupat. Použijeme kvalitní šampon, kterých je dnes na trhu velký výběr. Psa důkladně namočíme a vytamponujeme – pozor na oči a zvukovody. Psa raději nenecháváme uschnout , protože pes se suší otíráním o podložku, a nejsnáze zase nachytá špínu, která tupí střihací nástroje.
Vyčesaného psa si prohlédneme a zkusíme si představit jak budou vypadat místa, která hodláme upravovat. Každý pes je jiný a tak se musíme dívat jak je stavěný. Dobrou úpravou se dají zakrýt i drobné nedostatky a vady na kráse. Je vhodné psa pravidelně upravovat, protože s údržbou střihu je méně práce a okolí závěsu ucha se nebude při každém namočení zapařovat (účinná prevence zánětů zvukovodu)
1. Temeno hlavy:
Pokud je na temeni hlavy přerostlá srst, obvykle ji stačí trimovacím nožem vytrimovat, když to nejde, můžeme si pomoci strojkem s vysokým střihem nebo efilačními nůžkami. Hlava však nesmí být v žádném případě vyholená nakrátko.
2. Horní část ucha:
Uši řádně rozčešeme. Měly by být vystříhány od kořene asi do 1/3 délky ucha. Stříhat můžeme za použití 3mm hlavy od spodu nahoru ke kořeni ucha. Je lepší stříhat pomalu a méně, konečnou podobu raději upravit, než střihnout příliš a čekat minimálně 3 měsíce než srst doroste.
3. Spodní část ucha:
Ucho znovu řádně pročešeme a nůžkami zastřihneme roztřepenou a nestejnoměrně dlouhou srst do kompaktního vejčitého tvaru. Pokud je srst příliš hustá, můžeme ji mírně prostřihnout efilačními nůžkami.
4. Vnitřní strana ucha:
Srst okolo ušního otvoru a z vnitřní strany ucha opět vystřiháme přibližně do 1/3 délky. Zajistíme tím proudění vzduchu kolem zvukovodu a odhalíme mnohdy zarostlé tetování.
5. Vrchní strana krku a kohoutek:
Řádně pročešeme a pomocí palce a ukazováku – nejlépe pomocí gumové rukavice - vytrháváme odumřelou srst. Pokud je srst příliš bohatá můžeme ji prostříhat efilačními nůžkami a zahladit trimovacím nožem. Pozor ale, jestliže má pes v oblasti kohoutku velký bílý límec, je lepší na tuto partii vůbec nesahat, protože bílá srst začne později tvořit prstýnky jako následek úpravy trimovacím nožem.
6. Spodek krku od brady po hrudní kost:
Na tuto partii je potřeba dát pozor. Ne každý pes má ideálně tzv.suchou kůži na krku. Jestliže je kůže volnější je třeba ponechat na krku srst delší. Stříháme minimálně 14 dní před výstavou el. strojkem od hrudní kosti a postupujeme až po spodní čelist. Boční strany střihu potom velice pečlivě zahladíme efilačními nůžkami do ztracena tak, aby nebyl patrný přechod mezi stříhanou a nestříhanou částí. Při správné úpravě této partie musí vyniknou ušlechtilá hlava na svalnatém elegantním krku.
7. Hruď:
Měla by být dobře osrstěná a to po celé délce hrudníku. Pravidelně rozčesáváme a odstraňujeme starou a odumřelou srst. Jsou-li konečky roztřepené, můžeme je nůžkami zastřihnout do požadovaného tvaru.
8. Hřbet a boky:
Při pravidelném vyčesávání by se nám neměla objevovat odumřelá srst. Pokud se tak přece jenom stane odstraníme ji buď dlouhodobým vyčesáváním velmi hustým kovovým hřebenem, do kterého pro větší účinek můžeme vplést slabou gumičku nebo ji vytrháváme pomocí prstů s gumovou rukavicí, jako na hřbetě a kohoutku.
9. Ocas:
Pokud je kupírován, což je v současnosti čím dál řidší jev, měl by být plynulým prodloužením hřbetní linie. Ocásek si pečlivě rozčešeme a obstřihneme do tvaru kužele. Srst na spodní straně a v okolí análního otvoru ostříháme na krátko viz. obrázek. Opticky tím psa zkrátíme a zabráníme tak znečišťování zadních partií. Nikdy neholíme ocásek strojkem na krátko. U jedinců s dlouhým ocasem se ponechává dlouhá srst, která se nazývá vlajka, ve tvaru setr. Opět je možné roztřepenou srst na vlajce zastřihnout nůžkami do požadovaného tvaru.
10. Stehna, břicho a přední nohy:
Praporce na nohách pravidelně pročesáváme, srst u podložky můžeme přiměřeně zastřihnout, ale pes musí vypadat kompaktně. V zadní partii břicha a třísel můžeme srst úměrně zkrátit čímž dosáhneme optického prohloubení hrudníku. Pozor u dlouhých jedinců však tímto dosáhneme ještě většího optického prodloužení.
11. Hlezno:
Na zadních bězích srst kartáčem vyčešeme směrem nahoru a nůžkami zastřihujeme do kompaktního tvaru. Nikdy bychom tuto partii neměli vystříhávat strojkem na krátko protože hlezno potom vypadá jako zlomené.
12. Tlapky:
Stříháme do uzavřeného tvaru tzv.kočičí pacička. Nůžkami vystříháme srst na spodní straně mezi polštářky, tlapku obstřihneme dokola. Kartáčem si vyčešeme srst na vrchní straně prstů a opatrně ustřihneme tak aby na horní straně nebyla žádná přebytečná srst.
13. Zadní strana zápěstí předních běhů:
Vystříháváme od polštářku tlapky až po zápěstní kloub /horní polštářek/ tak, abychom dosáhly plynulého přechodu mezi krátkou a dlouhou částí srsti na předních bězích. Všechnu odumřelou srst na bězích vytrháváme pomocí palce a ukazováku s gumovou rukavicí, popř. dohladíme trimovacím nožem.
Doufám, že Vám tato stránka pomůže v základní „údržbě“ Vašeho psího společníka.
Nebudete-li něčím jisti, ráda Vám v této oblasti poradím, nebo - nebudete-li zdaleka- pomohu.
Úprava srsti - foto (v aj.)